Przejdź do głównej treści
NFOŚiGW
Porady
Porady
Z jakimi naturalnymi cechami drewna możemy się spotkać?

Drewno to żywy surowiec, którego wymiary, wygląd, masa, forma, barwa mogą ulegać zmianie, pozostając jednak bez wpływu na funkcjonalność i jakość gotowego produktu. Dlatego niektóre jego cechy nie mogą podlegać reklamacji, w szczególności chodzi tu o:

  • SĘKI

Sęki należą do naturalnych cech drewna. Liczba i wielkość zdrowych, co najmniej jednostronnie i mocno wrośniętych sęków, nie podlega ograniczeniom w drewnie do wyrobów ogrodowych.

  • WYCIEKI ŻYWICZNE

Wycieki żywicy w drewnie iglastym są zjawiskiem naturalnym. Przy drewnie malowanym z zachowaniem otwartych porów, możliwe jest pojawienie się żywicy na jego powierzchni. Plamy żywiczne można ostrożnie usunąć przy pomocy nieagresywnych rozpuszczalników (Isopropanol, terpentyna).

  • WYKWITY SOLNE

Częstym efektem na drewnie impregnowanym ciśnieniowo jest zielonkawe zabarwienie powierzchni, szczególnie w rejonie sęków. Są to wycieki żywiczne, które pod wpływem impregnatu (soli miedzi) zabarwiają się na kolory od białego do zielonego. Plamy te z biegiem czasu zanikają.

Zmiany koloru. Przy impregnacji ciśnieniowej, w której jednocześnie z impregnatem podawany jest barwnik, może wystąpić zmiana koloru lub przebarwienia. Oddziaływanie promieni słonecznych z czasem wyrównuje różnice w wybarwieniu.

  • NIEBIESKIE PRZEBARWIENIA

Niebieskawe przebarwienie surowego drewna przebiegające najczęściej w formie pasów, powodowane jest przez, nieszkodliwe dla drewna, niebieskie grzyby i nie wpływa na jego wytrzymałość. Po impregnacji proces ten ulega zatrzymaniu, pozostają jednak widoczne przebarwienia ciemnego koloru.

  • PLEŚNIE 

Impregnowane ciśnieniowo drewno, które może wykazywać duży stopień wilgotności, ma tendencję do pokrywania się plamami pleśniowymi i podlegania procesom pleśniowym. Nie wnikają one jednak w głąb drewna i nie działają na nie szkodliwie. Plamy te można wytrzeć. Wyrównują się one w miarę wietrzenia w krótkim okresie czasu.

  • NIERÓWNOŚCI

Przy obróbce przebiegającej prostopadle do kierunku włókiem, możliwe jest wystąpienie szorstkich powierzchni i małych wystrzępień. Opisane znamiona wynikają z właściwości drewna i nie podlegają reklamacji.

  • PĘCZNIENIE i KURCZENIE

Charakterystyczną właściwością drewna są (w zależności od wilgotności) zmiany objętościowe: kurczenie i pęcznienie. W szczególności przy ścisłym montażu drewna (np. na pióro i wpust) trzeba uwzględnić kurczenie i związane z tym tworzenie luk w połączeniach. W wyniku procesów kurczenia przy wysychaniu drewna, mogą pojawiać się pęknięcia i paczenia. Są one dopuszczalne i nie wpływają negatywnie na statyczne własności i trwałość drewna.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Czego szukasz?
Zamknij
Facebook
P.U.P Complex Sp. z o.o. nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu